Przejdź do głównej zawartości

Dziwne dzięcioły

 Gdy myślimy o dzięciołach to w naszych głowach rysuje się obraz ptaka, który kuje drzewa. W dzieciństwie nas uczono, że dzięcioły są nazywani inaczej doktorami drzew, ponieważ żywią się szkodnikami będącymi w drzewach. Również kują dziuple, w których gniazdują inne ptaki oraz one same. Po co ptakom dziuple skoro wiją gniazda? Otóż nie wszystkie tak czynią. Są ptaki, które gniazdują wyłącznie w dziuplach, jak na przykład sikory, szpaki, niektóre sowy, a także gągoły - te korzystają z "dzieł" stworzonych przez dzięcioły czarne. Także bezdyskusyjnie należy przyznać, że dzięcioły to bardzo pożyteczne stworzenia.
 Ciekawym przypadkiem  wśród dzięciołów jest dzięcioł zielony (Picus viridis), którego możemy nazwać ptasim mrówkojadem. Jest to gatunek dzięcioła, który spędza większość czasu na ziemi w poszukiwaniu mrówek, do ich zbierania służy długi język, aż czterokrotnie dłuższy od długości jego dzioba, ponadto brak u niego typowych haczykowatych wyrostków, które pomagają wyciągać larwy owadów ze szczelin w korze, za to na początku jest on spłaszczony i kleisty, dzięki czemu może zbierać duża liczbę mrówek za jednym posileniem.

 W okresie wiosennym samce dwoją się i troją, aby zaimponować swoim partnerkom. Wiele samców przyodziewa godowe szaty, inne próbują zachęcić samicę swoim tańcem, zaś jeszcze inne z kolei wytrwale śpiewają. W niemal każdym biotopie rozbrzmiewają liczne koncerty, a panowie różnych gatunków zajmują dogodne rewiry. U dzięciołów sposobem na pokazanie swojej siły, jurności i gotowości do rozrodu jest sowite "stukanie", czyli werbel. Każdy gatunek wybija swój charakterystyczny rytm (co jest doskonałą cechą diagnostyczną), oczywiście dzięcioły mają szeroki wachlarz wokalny, jednak nie jest on kluczowy w kwestii zdobycia samicy. Urbanizacja pozwoliła niektórym samcom na pewne oszukiwanie, ponieważ najważniejsze jest, aby głos był donośny, dobrze słyszalny i w ten sposób można, by było pokazać konkurencji, że na tym terenie nie mają czego szukać. Otóż  wracając do tematu, niektóre samce dzięcioła, aby wzmocnić swoje bębnienie wykorzystują powierzchnie, które lepiej rezonują niż drzewa, czyli np. latarnie uliczne. Czy zdarzyło się Wam spotkać dzięcioła stukającego w latarnie uliczną? Mnie się to przytrafiło zaledwie kilka razy, ale ostatnio dopiero miałem okazje to udokumentować na przykładzie samca dzięcioła dużego.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

W końcu suseł!

W swoje urodziny postanowiłem sobie zrobić prezent i pojechać w końcu na susły na Słowację. Do szczęścia była potrzebna mi tylko Mała (Arya) i aparat. Jeden dzień chcieliśmy spędzić na szlaku, ale dopadła nas burza, która  miała być do końca tygodnia, więc przeczekanie nie wchodziło w grę. Na szczęście brzask był przepiękny i skorzystaliśmy ze sposobności, aby porobić kilka zdjęć. A potem pojechaliśmy Spišský hrad, gdzie jest kolonia susłów moręgowanych. Oczywiście przy kasie i informacji chciałem mówić po słowacku i początek był całkiem dobry, ale jak pani w okienku zadała inne pytani, niż te na które byłem gotowy skończył mi się ów język, musiałem wrócić na uniwersalny czeski. Rzeczone susły są na terenie zamku, gdzie popiskują wśród turystów, lecz nie są wcale takie łatwe do dostrzeżenia, doskonale się kamuflują wśród traw. Jednej damie pomogłem pojąć, że to nie myszy się chowają i biegają, a susły : ) Czyż nie są one słodkie? Z awifauny spotykałem jedyn

Odkryta na nowo piaskownia

Niedawno przypomniałem sobie o piaskowni, która jest niedaleko od mojego domu. Po rekonesansie okazało się, że już nie jest tak mocno eksploatowana i nadal jest tam niewielka kolonia śmieszek oraz trochę innych ciekawych gatunków. Znalazłem niewielką plażę bez kamieni i gdzie były ślady żerowania siewek, więc jedynie pozostało tylko przyjechać przed świtem z siatką maskującą i się zasadzić na kilka godzin.  Taki jest widok spod siatki. A tak wygląda moja kameralna czatownia. Idealnie się sprawdza w przypadku siewek i drobnicy. O to efekty z pierwszej zasiadki:  Śmieszka w godówce  Szpak juv. Sieweczka rzeczna A oto efekty drugiej zasiadki: Mewa białogłowa  Sieweczka rzeczna jux.  Piskliwiec  Sieweczka rzeczna juv.  Pliszka siwa juv. Samotnik

Uciekająca czapla

 Przed tygodniem byłem nad Balatonem, by zobaczyć coś więcej, niż Mietków i zbiornik nyski. Zapowiadane był deszcze, lecz na szczęście pogoda dopisała i pozwoliła się wykąpać w jeziorze. Jednak najważniejszym elementem była czapla nadobna, która przycupnęła na chwilę na promenadzie, wredna nie chciała się obrócić w naszą stronę. Potem odleciała i misją stało się jeździć w poszukiwaniu owej piękności. Objechaliśmy kilka miejscowości wzdłuż jeziora, po drodze zatrzymaliśmy się, aby spróbować lokalnego jedzenia i zaznać kilki atrakcji. Po drodze spotkaliśmy rodzinkę błotniaków stawowych z samcem na czele i goniącą go tegoroczną dziatwą.  Leucystyczna samica krzyżówki  Kormoran i śmieszka Rybitwa rzeczna W ostatniej wiosce tuż przed zachodem słońcem udało nam się znaleźć ponownie czaplę nadobną, ale i tym razem od d... strony : )